Urolog i Leczenie nietrzymania moczu

39 6 listopada 2021

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest niczym innym jak popuszczaniem moczu w trakcie jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, a także kichania czy kaszlu. Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu jest znaczące osłabienie mięśni dna miednicy, które niewystarczająco zaciskają cewkę moczową. Problem ten dotyczy bardzo często kobiet po porodzie naturalnym, posiadających nadwagę lub inny stopień otyłości. Według statystyk, przypadłość ta dotyka dwa razy częściej kobiety aniżeli mężczyzn. Badania epidemiologiczne wskazują, że wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka prawie co czwartą kobietę w wieku od 18 do 48 lat.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu nie jest jednak wyrokiem. Z powodzeniem możemy je leczyć stosując ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla, biofeedback czy elektrostymulację.
Ćwiczenie mięśni Kegla daje bardzo wyraźne rezultaty. W szczególności, gdy problem nie jest tak bardzo nasilony. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ćwiczyć te partie mięśni zanim nastąpi poród, dzięki temu zapobiec można nietrzymaniu moczu oraz wypadaniu pęcherza lub macicy.
Biofeedback oraz elektrostymulację stosuje się, gdy problem ten jest znacznie nasilony.
Jeżeli fizykoterapia nie przynosi zamierzonych rezultatów, stosuje się wtedy leczenie farmakologiczne, a w ostateczności chirurgiczne.

About 

Related Articles