Jako matki staramy się wychowywać swoje dziecko jak najlepiej. Słuchamy rad doświadczonych rodziców oraz porad pedagogów na temat tego jak odpowiednio wychowywać swojego potomka. Jednak, mimo tego, że staramy się nie popełniać popularnych błędów wychowawczych, ciągle zapominamy o tym, by zwracać uwagę na to, co mówimy do naszych dzieci. Idąc ulicą słyszymy zdenerwowane mamy, którym po prostu puszczają nerwy i nie kontrolują tego, co mówią.
Postanowiłam przypomnieć Wam o tym, jakich słów unikać podczas rozmowy z dzieckiem. Zapraszam do lektury!
Przestań ryczeć! Ciągle płaczesz bez powodu!
Płacz to komunikat, który dziecko wysyła otoczeniu. Jeśli Twój maluszek płacze to w pewien sposób sygnalizuje Ci, że dana sytuacja wyprowadziła go z równowagi psychicznej. Pamiętaj, że płacz jest normalną reakcją człowieka, dlatego też nigdy nie zabraniaj swojemu maluszkowi uronienia łez, ani nie szydź z tego, że płacze. To, co dla Ciebie może okazać się błahe, dla Twojej pociechy może mieć ogromne znaczenie. Nie warto, więc zabraniać maluszkowi wyrażania emocji. W momencie, gdy dziecko płacze, najlepiej zapytać je o powód takiej reakcji. Okazując mu wtedy zrozumienie i pokazujesz, że liczysz się z jego uczuciami.
Nie, bo nie!
W rozmowie z dzieckiem zawsze powinnaś argumentować swoje decyzje. Odpowiedziami typu nie, bo nie nie wyjaśnisz dziecku swojego wyboru. Jeśli nie będziesz posługiwała się odpowiednią argumentacją Twój maluch nigdy nie wyciągnie z danej sytuacji wniosków na przyszłość. Co więcej, stosując tego typu zwroty tylko zasygnalizujesz swojemu maluszkowi, że nie może sam podjąć jakiekolwiek decyzji. Uświadamiasz go, że tylko Ty decydujesz o tym, w co może się ubrać do przedszkola, na co może wydać pieniądze od babci i jaką zabawkę może się pobawić na dworze.
Nie możesz być taki/taka jak inne dzieci?
Nigdy nie porównuj dziecka do starszego rodzeństwa czy dzieci znajomych. Pamiętaj, że dziecko, które chce sprostać wygórowanym oczekiwaniom rodziców nigdy nie będzie szczęśliwe.
Nigdy więcej mnie nie zobaczysz.
Każdy maluch panicznie obawia się samotności i utraty rodzica. Jeśli komunikujesz swojemu dziecku, że je porzucisz, możesz sprawić, że poczuje się bardzo samotne i niekochane.
Jesteś jeszcze za mały, by to zrozumieć!
Nigdy nie stawiaj swojego dziecka na przegranej pozycji, ponieważ możesz sprawić, że poczuje się gorsze od innych dzieci. Mówiąc maluchowi, że jest jeszcze za mały, by zrozumieć pewne fakty, możesz zaniżyć poczucie jego własnej wartości.
Przez Ciebie rozbolała mnie głowa! Wykończysz mnie psychicznie!
Nigdy nie powinnaś obwiniać swojego dziecka o własne niepowodzenia i złe samopoczucie. Dziecko żyjące w poczuciu winy może zamknąć się w sobie oraz mieć problemy w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi.
Mamy, zgadzacie się z powyższymi podpunktami? Czego jeszcze Waszym zdaniem nie warto mówić dziecku? Podzielcie się z innymi mamami swoimi spostrzeżeniami.