O bezpieczeństwo dziecka trzeba dbać cały czas. Według statystyk do największej ilości urazów, zatruć i oparzeń dochodzi w domowym zaciszu. Sprawdź, co możesz zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo dziecka w domu.
Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki
Nie dopuszczaj do tego, by Twoje dziecko pozostawało nawet na chwile bez opieki. Nie zostawiaj malucha samego w wannie czy w miejscu, w którym może spaść (np. na przewijaku czy łóżku). Jeśli musisz na chwilę wyjść z pokoju lub z domu zabierz dziecko ze sobą.
Nigdy nie dopuszczaj do zadławienia
Kontroluj to, czym bawi się Twój maluch. Małe dzieci nie powinny bawić się:
Zabawkami, które posiadają elementy łatwe do odczepienia i połknięcia (np. guziki),
Nitkami oraz sznurkami, które mogą owinąć się wokół szyi,
Monetami i żetonami.
Nigdy nie zostawiaj chemii i leków w miejscach, do których dostęp ma dziecko
Chroń dzieci przed zatruciem przechowując chemię i leki w miejscach dla nich niedostępnych. Tego typu substancje najlepiej trzymać w szaflach zamykanych na klucz.
Nigdy nie zostawiaj gorących płynów na brzegu stołu
Uważaj, by Twoje dziecko nie oblało się gorącą herbatą, kawą czy zupą. Skóra dziecka jest o wiele cieńsza, niż u dorosłego człowieka. Według lekarzy oparzenia, które przekraczają 15% powierzchni ciała dziecka mogą zagrażać jego życiu.
Nigdy nie zapominaj o zabezpieczeniu okien
Pamiętaj, że maluch, który potrafi wejść na kanapę, może wdrapać się także na parapet. Warto urządzić mieszkanie tak, by w pobliżu okna nie znajdowały się żadne meble. Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie pieniędzy w specjalne blokady na okna.
Nigdy nie zostawiaj ostrych przedmiotów na brzegu stołu
Dzieci nie powinny bawić się ostrymi przyrządami, ponieważ mogą pokaleczyć sobie ciało. W związku z tym zwróć uwagę na to, by nie pozostawiać ostrych przedmiotów, takich jak: noże, nożyczki czy korkociąg w miejscach łatwo dostępnych dla dziecka.
Nigdy nie zostawiaj niezabezpieczonych gniazdek elektrycznych
Dzieci uwielbiają odrywać świat. Przedmiotem zainteresowania malucha może stać się nawet gniazdko elektryczne. Aby uniknąć tragedii najlepiej zabezpieczyć kontakty specjalnymi zaślepkami.
A Wy, jakie znacie sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa dziecka w domu? Podzielcie się swoim doświadczeniem z innymi rodzicami. Zapraszam do dyskusji!