Badanie OCT oka

0
17
Rate this post

Badanie OCT oka

Optyczna koherentna tomografia oka (OCT) to najnowocześniejsze badanie mające na celu ocenę narządu wzroku. Badanie OCT oka stosuje się w szczególności w diagnostyce siatkówki. Wśród innych wyróżnia je nieinwazyjność, która w połączeniu z doskonałymi rezultatami sprawia, że jest to najlepsza metoda, która z powodzeniem wypiera te o znaczniejszym skomplikowaniu.
Badanie OCT oka umożliwia nam uzyskanie modelu przekroju tkanek. Badanie to polega na wprowadzeniu do narządu wzroku wiązki światła, która odbijając się informuje o położeniu poszczególnych części narządu.
OCT stosuje się u osób, u których zdiagnozowano zwyrodnienia plamki, które związane są z wiekiem. Na badanie OCT oka kieruje się również osoby, u których znajdują się obrzęki plamki żółtej.
Przed wykonaniem badania, do oka pacjenta aplikuje się specjalne krople rozszerzające źrenice. Gdy zaaplikowane krople zaczną działać, powodując u pacjenta m.in. pogorszenie widzenia, badanego prosi się o zajęcie pozycji siedzącej przed aparatem i umieszczenie brody na dedykowanej podpórce. Wtedy do oczu pacjenta wprowadzane są specjalne wiązki światła. Badanie to zwykle trwa do kilkunastu minut i ze względu na jego nieinwazyjność oraz bezpieczeństwo, można powtórzyć je wiele razy. Na badanie OCT oka można skierować osoby w każdym wieku.