O astygmatyźmie

0
22
Rate this post

Pewnie nieraz słyszymy słowo astygmatyzm i wiemy, że jest ono związane z okulistyką, ale nie do końca potrafimy powiedzieć, czym właściwie objawia się ta wada wzroku. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że na nią cierpią. Co to za przypadłość, czym się objawia i co robić, jeśli dotyczy nas?
oczy
Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm jest dość częstą wadą wzroku i nieraz występuje razem z innymi problemami, np. dalekowzrocznością albo krótkowzrocznością. Z astygmatyzmem mamy do czynienia gdy rogówka oka jest lekko nierówna. Osoby, które cierpią na tą wadę wzroku najczęściej widzą nieostro zarówno z bliska, jak i daleka. Jednak jeśli cierpimy dodatkowo na krótko lub dalekowzroczność – nasze widzenie jest zależne od tego, która wada dominuje.
Tak naprawdę astygmatyzm nie jest chorobą oczu, lecz optyczną wadą wzroku, najczęściej wrodzoną. Jeśli i nas dotyczy ten problem, docierające do naszych oczu światło załamuje się w jednej z płaszczyzn rogówki mocniej, natomiast w drugiej nieco słabiej. Efekt jest taki, że punkty przedmiotu odtwarzają się na siatkówce w postaci linii (nie ma odwzorowania punktowego), natomiast obraz jako całość ulega rozmyciu. Jeżeli mamy astygmatyzm symetryczny, posiadamy to szczęście, że można go wyrównać zwykłymi okularami lub soczewkami jak każdą inną wadę. Czasami nawet nie wiemy, że jesteśmy astygmatykami, ale to tylko w przypadku lekkiego astygmatyzmu.
Jak sobie z nim radzić?

Jednak niekiedy potrzebujemy okularów ze szkłami cylindrycznymi lub soczewek torycznych. Są one nieco grubsze, jednak nie tak bardzo, jak niektórzy mogą myśleć. Soczewki toryczne mają taką samą częstotliwość wymiany jak wszystkie inne – czyli możemy zdecydować się na soczewki 2-tygodniowe, miesięczne albo jednodniowe. Są także kolorowe szkła kontaktowe dla astygmatyków. Pielęgnacja soczewek torycznych jest również taka sama jak w przypadku wszystkich innych – jeśli są zmieniane rzadziej niż codziennie – potrzebny będzie nam płyn, a także pojemniczek.