4 12 listopada 2018

6 rzeczy, których każdy syn potrzebuje od matki.

Chłopcy posiadają silną więź uczuciową z matką. To naturalne, że syn chce być blisko niej i chronić ją. Matka jest najpiękniejszą i najdoskonalszą kobietą na świecie, a jej wady są praktycznie niewidoczne dla syna.

Ojcowie większy nacisk kładą na przygody, żarty, lubią wygłupy i stawiają na kontakt fizyczny, „podczas gdy matka żyje dla swojego syna, jest dobrem, dobrobytem, prawem, w skrócie bóstwem w formie dostępnej dla dzieci,” jak twierdzi Henry Fredéric Amiel.

Relacja matka/syn ma kluczowe znaczenie w późniejszym rozwoju osobowości dziecka. Chłopiec musi czuć, że jest akceptowany i kochany bezwarunkowo, że w każdej chwili uzyska pomoc i opiekę i nigdy nie zostanie odrzucony. Zaniedbanie tych potrzeb może mieć poważne konsekwencje. Złe doświadczenia z dzieciństwa kształtują osobowość człowieka. Przemoc fizyczna i/lub psychiczna zadawana przez osobę, którą dziecko kocha i której ufa, sprawi, że świat będzie się wydawać dla niego wrogi, a wszystkie problemy trzeba rozwiązywać używając przemocy i samoobrony.

Czego więc synowie potrzebują najbardziej?

Miłość

Mów swojemu synowi jak bardzo go kochasz i niech to będzie jasne i widoczne. Używaj gestów akceptacji. Twój syn z kolei przeleje tę miłość na Ciebie i innych.

Nauka

Twój syn chce i musi się uczyć. Naucz go czym jest dobro, jak rozróżnić dobro i zło, jak być samowystarczalnym i niezależnym.

Przestrzeń

Daj mu przestrzeń do rozwoju. Instruuj go, świeć dobrym przykładem, a później pozwól mu samemu stawiać pierwsze kroki.

Korygowanie pomyłek

Pozwól mu robić błędy i uczyć się na nich. Zdecydowanie, ale życzliwie mów o pomyłkach swojemu synowi. Dzięki temu następnym razem będzie chciał postąpić właściwie. Natomiast ciągłe wypominanie błędów i porażek może przynieść odwrotny efekt.

Granice

Wyznaczanie granic jest ważne. Jeśli dziecko widzi, że nie jesteś w stanie zapanować nad jego niewłaściwym zachowaniem, poczuje się silniejsze i będzie chciało Tobą manipulować. Z drugiej strony, jeśli przesadzisz z niestosownymi ograniczeniami, dziecko może nie mieć pewności siebie i mieć problem ze znalezieniem i utrzymaniem pracy w przyszłości. Wyznaczenie odpowiednich granic pomoże mu odnieść sukces.

Kontakt fizyczny

Przytulaj i całuj swoje dziecko. Spójrz mu w oczy, uśmiechnij się do niego, baw i ciesz się razem z nim. Niech Twój syn szuka Twojej pomocnej dłoni w potrzebie, niech zobaczy aprobatę w Twoich oczach, kiedy będzie się czuć niepewnie. Zawsze miej wyciągnięte ramiona, kiedy jest szczęśliwy lub kiedy potrzebuje się wypłakać. Zobaczysz, że syn, który polega na Twojej miłości i poczuciu bezpieczeństwa, jest jednym z największych darów jakie może dać życie.