Urolog i Leczenie nietrzymania moczu

1 12 listopada 2018

Zdrowa dieta dla Twojego dziecka.

Każdy z rodziców chce dbać o zdrowie swoich pociech jak najlepiej. Wiąże się to również, a może i przede wszystkim, z prawidłową dietą. Często zastanawiamy się czego unikać, co może zaszkodzić, a co wspomóc rozwój naszych dzieci.

Zarówno żywienie dorosłych, jak i dzieci powinniśmy opierać o piramidę zdrowego odżywiania. Dla najmłodszych wygląda ona nieco inaczej, ale wskazuje grupy produktów, które powinny przeważać w diecie oraz te, z których powinniśmy rezygnować. Dobrze wiemy, że w diecie powinny pojawiać się warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, nabiał. Zatem czego powinniśmy unikać w jadłospisie naszego malucha?
Produkty typu fast food.

Dlaczego pozwalamy, aby nasze dzieci jadły produkty ociekające tłuszczem, który pozostawia wiele do życzenia co do jakości? Tłumaczymy się tym, że w restauracjach serwujących takie jedzenie jest taniej, jest szybciej i jest smacznie! Często wypad na frytki czy burgera jest formą nagrody! Tak naprawdę serwujemy dzieciom szybką drogę do nadwagi i otyłości.
Napoje gazowane.

Barwione, aromatyzowane, z ogromną ilością cukru. W puszcze takiego napoju znajduje się od ośmiu do nawet dziesięciu łyżeczek cukru! Czy pozwoliłabyś, aby Twoje dziecko wsypało tyle do herbaty? Zapewne Twoja odpowiedź brzmi NIE! Oprócz ogromnych dawek cukru napoje te zawierają sztuczne barwniki, konserwanty, które są przyczyną nadpobudliwości, problemów z koncentracją oraz kontrolą zachowania. Ponadto napoje te wzmagają apetyt (co przyczynia się do nadwagi i otyłości), ale także wywołują próchnicę. Zamiast słodkich napojów gazowanych podawaj swojemu dziecku wodę! W ramach urozmaicenia można sięgnąć po soki warzywne, warzywno – owocowe lub owocowe.
Chipsy, paluszki, krakersy i inne słone przekąski.

To produkty, których należy się wystrzegać w diecie dziecka. Zbyt duża zawartość soli w diecie jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Najkrócej – nadmiar jonów sodowych może spowodować zatrzymanie wody w organizmie, co wiąże się ze zwiększeniem objętości krwi i innych płynów ustrojowych, a także obrzękami. Stąd już niedaleka droga do nadciśnienia i innych schorzeń.

Idealnym zamiennikiem są orzechy, suszone owoce, domowe owsiane batoniki.

orzechy
Parówki.

Szybki sposób na śniadanie, czy kolację. Rodzice często dają się nabrać na zapewnienia producentów, że są to produkty idealne dla dzieci. Kiedy jednak przyjrzymy się uważnie etykiecie popularnych parówek, to włos na głowie się jeży. Ilość tłuszczu, konserwantów, polepszaczy niekiedy równa jest ilości mięsa! Tak! Zgodnie z normami unijnymi ilość mięsa zawarta w parówkach to przynajmniej 50%! Lepiej nie pytać co znajduje się w reszcie produktu. Niestety, w większości parówki to produkty tłuste, niskogatunkowe zawierające tzw. MOM (mięso oddzielane mechanicznie, czyli produkt uzyskany w wyniku mechanicznego usunięcia reszty tkanek przylegających do kości, po oddzieleniu od nich mięsa), skórki z kurczaka, glutaminian sodu, fosforany hamujące przyswajanie wapnia, rakotwórcze azotany. Jeżeli już decydujemy się na serwowanie naszym dzieciom parówek czytajmy etykiety! Wybierajmy te, które mają jak najwięcej mięsa i najmniej dodatków.

Pamiętajmy, że to my – rodzice, kreujemy wzorce żywieniowe naszych dzieci. Zachęcajmy je do spożywania produktów pełnowartościowych i ograniczajmy te niezdrowe. Dla naszych dzieci to my jesteśmy największym przykładem. Jeśli odżywiamy się zdrowo nasze dzieci to widzą. Nie wymagajmy, że zrezygnują z chipsów czy batoników, jeśli codziennie widzą z nimi mamę i tatę. Odżywiajmy się zdrowo całą rodziną!!

About 

Related Articles